Укупно приказа странице

Translate

уторак, 24. мај 2016.

Танасије Узуновић: Човек који верује увек настрада

Танасије Узуновић: Човек који верује увек настрада
Вукица Стругар | 16. октобар 2014

Доајен нашег глумишта, о породици и неподобном" пореклу, традицији и васпитању, Србији као башти Европе. Мени комунисти нису сметали, сметао сам ја њима. И пасош сам добио тек у 32. години живота

СВЕЧАНОСТ поводом Дана На родног позоришта ове године завршиће се премијером: Стриндберговим "Путом у Дамаск", у режији Никите Миливојевића. Пробе су увелико у току, прво извођење је 22. новембра, а у подели је и доајен наше сцене Танасије Узуновић. Међу његовим представама на репертоару националног театра је још једно остварење са истим редитељским потписом, Шекспиров "Хенри Шести". Али, сада је пред познатим глумцем један савим другачији задатак:

- Без икаквог ласкања, верујем да ће ово бити сценски догађај у позоришној уметности - открива Узуновић.

- Представа је заиста необична, инспиративна. Немам одређен лик, сви играју све. Класичних комада и великих писаца није довољно на сцени, па се веома радујем новом задатку. Када сам почињао да се бавим глумом, мислио сам на Достојевског и Чехова, на нашег Лазу Костића. Данашњи млади редитељи као да зазиру од велике литературе, жао ми је због тога.

* Да ви можете да бирате, чија дела бисте волели да видите у позоришту?

- Молијер, Шекспир, Калдерон, па и Фејдо - сви су актуелни у нашем времену. Или, Достојевски и његов "Злочин и казна". Зар данас не живимо са злочинима на које смо готово огуглали, а који вапију за казном? Свакодневно се у то уверавамо на новинским страницама црне хронике. Или, Фејдо. Уска је граница између трагедија којима присуствујемо и водвиља који нам се дешава. Имам 72 године и размишљам у којим околностима ће нам се деца рађати и одрастати.

* Краља Лира помињете као једну од прижељкиваних улога. У чему се идентификујете са Шекспировим ликом?


- Често себе видим као човека којег је вера у људе учинила смешним у сопственим очима. Чак и када се ради о породици, јер ни она није избегла српски синдром: грамзивост и превару. Нажалост. Иако идеолошки тамо никад нисам припадао, напротив, чак сам и страдао - данас могу да кажем да сам, заправо, прави комуниста! Целог живота сам живео само од свог рада. Када говоримо о Краљу Лиру, његово страдање није само питање околности него и времена. Човек који верује у нешто, увек страда.

* У складу са својим уверењима, били сте одважни када се није са симпатијама гледало ни на веру ни на нацију?

- Срба Милин, Миша Жутић и ја, за православну Нову годину или за Светог Саву, па и осталим празницима, у "Коларцу" смо рецитовали пригодне песме. Било је то седамдесетих година, када се мало ко усуђивао да то ради.

* Зато су вам 1969. отказали учешће у пригодној свечаности поводом прославе Титовог рођендана?

- Ангажовали су ме да учествујем у револуционарном рециталу, а онда рекли да могу да узмем хонорар, али да не будем у програму. Наравно, одбио сам. Јер, у међувремену су тражили од нас уметника да напишемо своје генералије. Кад су моје прочитали, одустали су.

* Сазнали су да вам је прадеда Таско Узуновић, устаник и учесник српско-турских ратова, а деда Никола предратни председник владе и носилац "Легије части"?

- То је био довољан разлог да се не појављујем у пригодним прославама, али и да одиграм све могуће Немце и државне непријатеље на сцени. Нажалост или на срећу, сви они који су учествовали на разним фештама поводом 1. маја, 29. новембра, 22. децембра - сада учествују на прославама стогодишњице од почетка Великог рата... А ја сам "живео" са тим великим ратницима, били су присутни у личним сећањима мојих најближих. И Степа Степановић, и Мишић, и Путник, и Бојовић. Уосталом, сви моји и са мајчине и са очеве стране, прешли су Албанију. Ипак, нико ме на прославе ове стогодишњице није звао.

* Узуновићима је национализацијом одузето једанаест кућа у Нишу и Београду, у једној од њих је и америчка резиденција. Да ли вам је ишта враћено реституцијом?

- У овом тренутку не видим окончање те приче. Када су комунисти одузимали нису остављали документе. И данас се ливаде код Дражевца зову Узуновића ливаде. Али још има неких зачкољица и "протоколарно" недоступних ствари. Не знам како ће се и да ли ће се, уопште, решити питање америчке резиденције. До сада нам од имовине ништа није враћено.

* А ви сте тек 1974, у својој 32. години живота добили први пасош?

- Због породичног порекла нисам могао да га стекнем раније. Сва моја глумачка гостовања са позориштем до тада су ишла на групни пасош. Добио сам га из трећег-четвртог пута. Прво сам отишао у Лондон, да после једанаст година видим сестру. Мени комунисти нису сметали, сметао сам ја њима...

* У шта данас верујете?

- Постао сам велики песимиста, али се ипак уздам у буђење свести и савести, у неке вредне људе који су се повукли или отишли из земље. Желим да верујем у бољу будућност оних који долазе после нас, наше деце. Нормално, мислим и на моју ћерку Софију. Уосталом, не можеш све гледати кроз само једне људе, прозивати данашњег председника или премијера, очекивати да ће волшебним штапићем решити ствари. Није поштено. Хајде да мало посматрамо и оно што се дешава иза њихових леђа, често и у њихово име. Оно што до њих не допире, а нама се страховито обија о главу. Не верујем да баш могу да воде рачуна да ли ће неки њихов партијски истомишљеник, тамо негде, запослити своју ујну или сестричину. И не знам да ли уочавају последице, али би могли да осете згражавање.

* Од кога треба учити?

- Од Енглеза! Они, пре свега, гледају своје добро и интерес. Ми се стално око нечега споримо, мислимо да је тамо негде успех и просперитет, да ће нам све пасти с неба. Под старе дане сећам се оца како је, док сам ја као дечарац наглас учио да смо индустријска "сила", кроз зубе говорио: "Лажу, синко. Ми смо сељачка земља"! И јесмо, у најбољем смислу те речи. Нажалост, данас кад пролазим Србијом не могу да видим ни краву, ни овцу. Можда не знамо као Немци да правимо аутомобиле, али смо бар некада знали да гајимо кромпир и паприку. Могли смо да будемо башта Европе. Можемо и данас, али то још нико или неће, или не уме да види. За нас је поразна и пресудна била Титова сентенца како више нема господе и сељака, сви смо радници. Бити господин је кодекс, не титула. А бити сељак то је извор живота ове земље.

* Иако су вам далеки ти корени, дивно сте играли ону часну старину у серији "Мој рођак са села". Имали ли још таквих сељака?

- Ретки су. Наш сељак је дошао у град и чека да му се нешто "додели", док му земља пропада. Ретки су данас часни људи уопште, па и сељаци. Боре се и даље крвавим радом, али су опљачкани, понижени и разочарани. Ипак, у неким кућама и кућерцима, тврдоглаво истрајавају. То је вредно дивљења.

*И ви сте "тврдоглави" традиционалиста, иако се традиционализам данас често помиње у пејоративном значењу?

- Заблуда је у савременом схватању те речи. Јесам традиционалиста, а шта то значи? Све је у поштовању десет божјих заповести. Ништа мање и ништа више од тога, то је основа људског постојања. Мада, подједнако сам збуњен као и са својих седам - осам година. С једне стране, велича се поштење, с друге, све је учињено да га нема. И даље се говори о неком "партијском мишљењу". Ма, постоји само човек и оно што стоји иза њега, оно што се види кроз однос према себи и другим људима. Ако смо у социјализму сви живели од свог рада и сви били једнаки, како нам се за кратко време појавило толико лопова и тајкуна, енормних богаташа?! Где су стекли тај "стаж" и иметак? И највећи број је из редова бившег СК. Комунисти су се после рата сурово обрачунавали са онима који су часно стекли свој иметак, ко ће са овима да се обрачуна...

ДЕДА НИКОЛА

Ваш деда Никола упамћен је по веома јакој валути у мандату његове владе?
- С тим динаром могли сте да купујете и у Канади! Србија је била у калдрми, али није била дужна. Никола је био веома лојалан династији Карађорђевић, мада је с њом улазио и у сукобе бранећи своје мишљење. Један од последњих био је пред сам атентат на краља Александра. Уочи одласка у Марсељ краљ је боравио у Нишкој бањи и то, морам да нагласим, као и сваке године у изнајмљеној соби коју је уредно плаћао. Краљица Марија је инсистирала да допутује возом у Париз, а и деда је исто сугерисао на нишкој станици. Краљ му је само кратко одговорио: "Ти знаш да су Карађорђевићи тврда глава..." Иначе, та влада је остала упамћена по својој стабилности у турбулентно време. Деда није толико био иноватор, колико је добро познавао свој народ. Говорио је: "Под мојом липом `лада нема!" Инсистирао је на поштовању правила, а питање непотизма за њега је било питање части. Када је неки рођак дошао у Београд с молбом да га протежира, одговорио му је: "Можеш да будеш само скретничар на нишкој станици."

Извор: Вечерње новости online
Вукица Стругар | 16. октобар 2014

недеља, 22. мај 2016.

КАРАЂОРЂЕВИЋИ И РОМАНОВИ У БЕЛОМ ДВОРУ У НОЋИ МУЗЕЈА - MUSEUM NIGHT KARADJORDJEVICS AND ROMANOVS AT THE WHITE PALACE


Канцеларија Њ.К.В. Престолонаследника Александра II
_______________________________________________

The Office of H.R.H. Crown Prince Alexander II




Бели Двор је и ове године био једна од најпосећенијих локација у оквиру манифестације Ноћ музеја. Рекордан број посетилаца ове године су у Белом Двору имали прилику да виде изложбу која показује све историјске везе две краљевске династија – Карађорђевић и Романов чији је аутор мр Душан Бабац.
Изложба је постављена у трпезарији БелогДвора, а посетиоци су могли да виде како је изгледала подршка Цара Александра I Романова Вожду Карађорђу, фотографије КраљевићаЂорђа и Александра у руској војној служби, посете Краља Петра I Русији 1910. и 1911. године, али и како је изгледало венчање кнегиње Јелене за великог Кнеза Ивана Константиновича Романова, и подршку ЦараНиколаја II Србији 1914. и 1915. године.
Њихова Краљевска Височанства Престолонаследник Александар и Принцеза Катарина у једном тренутку појавили су се у Белом Двору и изненадили посетиоце својим присуством. Престолонаследник и Принцеза радо су разговарали са посетиоцима који су искористили прилику да се фотографишу са Краљевским паром.

MUSEUM NIGHT KARADJORDJEVICS AND ROMANOVS AT THE WHITE PALACE

The White Palace was one of most visited locations again this year during Museum Night. This year visitors could see an exhibition showing historical connections between two Royal Dynasties – Karadjordjevic’s and Romanovs by author Mr Dusan Babac.
The exhibition was set up in the White Palace dinning room, and visitors could see how Tsar Alexander I Romanov supported Supreme Leader Karadjordje, photos of Princes George and Alexander in Russian military services, visit of King Peter I to Russia in 1910 and 1911, wedding of Princess Helen and the Grand Duke Ioan Konstantinovich Romanov and the support of the Emperor Nicholas II to Serbia in 1914 and 1915.
Their Royal Highnesses Crown Prince Alexander and Crown Princess Katherine came to the White Palace unannounced and surprised visitors who were there. They talked to visitors who took opportunity of taking photos with the Royal Couple.



Краљевски Двор
Односи с јавношћу

Beograd 11040, Srbija
Tel:  +381 11 306 4000
Fax: +381 11 306 4040
E-пошта: pr@dvor.rs
Posetite www.dvor.rs

Public Relations
The Royal Palace

Belgrade 11040,Serbia
Tel: +381 11 306 4000
Fax:+381 11 306 4040
E-mail: pr@dvor.rs

петак, 20. мај 2016.

Њ.К.В. КНЕЗ АЛЕКСАНДАР КАРАЂОРЂЕВИЋ САХРАЊЕН НА ОПЛЕНЦУ - HRH PRINCE ALEXANDER KARADJORDJEVIC FUNERAL AND BURIAL IN OPLENAC


Канцеларија Њ.К.В. Престолонаследника Александра II
_______________________________________________

The Office of H.R.H. Crown Prince Alexander II




Његово Краљевско Височанство Кнез Александар Карађорђевић, најстарији син Њихових Краљевских Височанстава Кнеза Павла и Кнегиње Олге сахрањен је данас у порти Цркве Светог Ђорђа на Опленцу. Црквени обред који је почео у 10:30 часова предводили су Њихова Преосвештенства Епископ шумадијски Г. Јован и Епископ аустралијско – новозеландски Г. Иринеј.
Последњем испраћају блаженопочившег Кнеза присуствовали су и Њихова Краљевска Височанства Престолонаследник Александар, Принцеза Катарина и Принц наследник Петар кога је крстио Кнез Александар и Њ.Е. г-дин Томислав Николић, председник Републике Србије.
Кнеза Александра на вечни починак испратили су удовица Њ.К.В. Принцеза Барбара, синови Њ.К.В. Принц Михајло, Њ.К.В. Принц Сергије и Њ.К.В. Принцеза Елеонора, Њ.К.В. Принц Душан, сестра Њ.К.В. Кнегиња Јелисавета, рођак Њ.К.В. гроф Ханс Веит Тоеринг-Јетенбах, Њ.К.В. Принцеза Линда и Њ.К.В. Принц Ђорђе.
Сахрани су присуствовали и г-дин Владимир Божовић саветник председника Владе испред Владе Србије, генерал Љубиша Диковић, начелник генералштаба Војске Србије, г-дин Драган Живановић, председник општине Топола, г-дин Драган Јовановић, председник СО Топола, и г-дин Драган Рељић, директор Задужбине Краља Петра I на Опленцу.
У знак жалости, Њ.К.В. Престолонаследник Александар наредио је да се данас уклоне све државне заставе на Краљевском и Белом Двору.

HRH PRINCE ALEXANDER KARADJORDJEVIC FUNERAL AND BURIAL IN OPLENAC

His Royal Highness Prince Alexander Karadjordjevic, the eldest son of Their Royal Highnesses Prince Paul and Princess Olga was buried today in the Saint George Church yard in Oplenac. Their Graces Bishop Jovan of Sumadija and Bishop Irinej of Australia and New Zealand officiated the funeral service at 10:30 am.
The solemn funeral was attended by Their Royal Highnesses Crown Prince Alexander, Crown Princess Katherine and Hereditary Prince Peter who was Prince Alexander’s Karadjordjevic’s godson and HE Mr. Tomislav Nikolic, President of Republic of Serbia.
There were present HRH Princess Barbara, the widow of the late Prince, sons HRH Prince Michel, HRH Prince Serge and HRH Princess Eleonora and HRH Prince Dusan; sister HRH Princess Elizabeth, cousin Count Hans Veit Toerring-Jettenbach, HRH Princess Linda, HRH Prince George.
Also present were Mr Vladimir Bozovic, advisor to Prime Minister on behalf of Government of Serbia, General Ljubisa Dikovic, Chief of Staff of Army of Serbia, Mr. Dragan Zivanovic, Mayor of Topola, Mr. Dragan Jovanovic, president of Topola Municipal Assembly, and Mr. Dragan Reljic, director of King Peter I Foundation in Oplenac.
HRH Crown Prince Alexander ordered the removal of all state flags at the Royal Palace and the White Palace today in honour of the late Prince.



Краљевски Двор
Односи с јавношћу

Beograd 11040, Srbija
Tel:  +381 11 306 4000
Fax: +381 11 306 4040
E-пошта: pr@dvor.rs
Posetite www.dvor.rs

Public Relations
The Royal Palace

Belgrade 11040,Serbia
Tel: +381 11 306 4000
Fax:+381 11 306 4040
E-mail: pr@dvor.rs

среда, 18. мај 2016.

ПРИЈЕМ ДОБРОДОШЛИЦЕ У БЕЛОМ ДВОРУ ПОВОДОМ ПОЧЕТКА СЕДМЕ КОНФЕРЕНЦИЈЕ СРПСКЕ МЕДИЦИНСКЕ ДИЈАСПОРЕ – SEVENTH SERBIAN DIASPORA MEDICAL CONFERENCE WELCOME RECEPTION AT WHITE PALACE


Њихова Краљевска Височанства Престолонаследник Александар и Принцеза Катарина, приредили су вечерас у Белом Двору свечани пријем поводом почетка Седме конференције српске медицинске дијаспоре. У друштву Краљевског пара били су и г-дин Дејвид Ендрјуз, син Краљевског пара и г-ђа Бети Румелиотис сестра Принцезе Катарине.
Овогодишња конференција окупља преко 60 лекара предавача из иностранства, међу којима су и предавачи који долазе са Мејо клинике и са Харвардa, и покрива широко подручје медицинских наука, из различитих области медицине, са фокусом на ендокринологију, кардиологију, психијатрију, ортопедију, онкопатологију, педијатријску хематологију и кардиологију.
Предавачи и модератори су најистакнутији медицински стручњаци из Србије и иностранства.Ове године на конференцији учествује више од  пет стотина лекара. Циљеви Конференције су унапређење сарадње између наших лекара и експерата на пољу медицинских наука из дијаспоре са институцијама и појединцима у Србији, као и њихово умрежавање са српском академском заједницом.
Престолонаследник Александар и Принцеза Катарина пожелели су добродошлицу предавачима и захвалили им се на труду и жељи да сви заједно помогнемо Здравствени систем Србије на добробит свих грађана наше земље.
Поред Њихових Краљевских Височанстава госте су поздравили и чланови Краљевског медицинског одбора проф. др Ида Јовановић и проф. др Душица Бабовић, као и директорка Лекарске коморе Србије др Весна Јовановић.
Наступ дечијег хора „Чаролија“ очарао је све окупљена у Белом Двору.
Седма конференција српске медицинске дијаспоре биће свечано отворена сутра, у 9:00 часова, у хотелу Метропол Палас.

SEVENTH SERBIAN DIASPORA MEDICAL CONFERENCE WELCOME RECEPTION AT WHITE PALACE

Their Royal Highnesses Crown Prince Alexander and Crown Princess Katherine hosted a reception at the White Palace tonight to mark the beginning of the Seventh Serbian Diaspora Medical Conference. The Royal couple was accompanied by their son by Mr David Andrews and Mrs Betty Roumeliotis, sister of Crown Princess Katherine.
This year’s conference brings together more than 60 lecturers from abroad, including the speakers that come FROM the Mayo Clinic and Harvard, and “covers a wide range of medical sciences, in various fields of medicine, with a focus on endocrinology, cardiology, psychiatry, orthopedics, onkopatologiju, pediatric Hematology and Cardiology.
Speakers and moderators are the most prominent medical experts from Serbia and abroad. This year the Conference is attended by more than five hundred doctors. The objectives of the Conference are to promote cooperation between our doctors and experts in the field of medical sciences from the Diaspora with the institutions and individuals in Serbia, as well as their networking with Serbian academic community.
Crown Prince Alexander and Crown Princess Katherine welcomed the speakers and thanked them for their efforts and wished that all together help Serbian health system for the benefit of all citizens of our country.
Beside Their Royal Highnesses the guests were greeted by the members of the Royal Medical Board Prof. Ida Jovanovic and Prof. Dusica Babovic, and the director of the Serbian Medical Chamber Dr. Vesna Jovanovic.
Children’s Choir “Magic” enchanted all the guests with their performance.
Seventh Serbian Diaspora Medical Conference will be officially opened tomorrow, at 9:00 am, at the Metropol Palace Hotel.









КРАЉЕВСКИ ПАР ПРИСУСТВОВАО ПРОСЛАВИ ЈУБИЛЕЈА ЛЕКАРСКЕ КОМОРЕ СРБИЈЕ - ROYAL COUPLE ATTEND SERBIAN MEDICAL CHAMBER JUBILEE CELEBRATION


Канцеларија Њ.К.В. Престолонаследника Александра II
_______________________________________________

The Office of H.R.H. Crown Prince Alexander II




Њихова Краљевска Височанства Престолонаследник Александар и Принцеза Катарина присуствовали су у Дому Гарде свечаној академији поводом обележавања 115 година од оснивања и 10 година од реоснивања Лекарске коморе Србије.
Његово Краљевско Височанство Престолонаследник Александар обратио се домаћинима и гостима на свечаној академији подсетивши да је 1901. године донет закон о Лекарској комори којим је она постала легитимни заступник лекарског сталежа у Краљевини Србији и да је њен задатак био да расправља питања која се тичу лекарске професије и интереса лекара али и интереса народног здравља.
„Данас, после 115 година, Лекарска комора Србије је институција највишег угледа, која достојанствено представља лекарску професију. Честитам вам на овом значајном јубилеју и желим вам да наставите свој успешан рад и у наредних 100 година“ – поручио је Престолонаследник.
Поред Његовог Краљевског Височанства на свечаној академији говорили су и прим. др Весна Јовановић, директорка Лекарске коморе Србије, др Отмар Клоибер, генерални секретар Светске медицинске асоцијације, Др Jacques de Haller, председник Сталног комитета лекара Европе и проф. др Небојша Јованић, председник Kоморе доктора медицине Република Српска.
У културно уметничком програму наступили су Хор „Лавиринт“, Бора Дугић у пратњи хармоникаша Бобана Копуновића и Татјана Олујић у пратњи Даринке Пауновић.
По завршетку свечане академије чланови и гости Лекарске коморе Србије посетиће Бели Двор где ће присуствовати свечаном пријему који поводом отварања Седме конференције српске медицинске дијаспоре организују Њихова Краљевска Височанства Престолонаследник Александар и Принцеза

ROYAL COUPLE ATTEND SERBIAN MEDICAL CHAMBER JUBILEE CELEBRATION

Their Royal Highnesses Crown Prince Alexander and Crown Princess Katherine attended the ceremony marking the 115th anniversary of founding and the 10th anniversary of re-establishment of the Serbian Medical Chamber at the Home of the Guard in Topcider.
His Royal Highness Crown Prince Alexander addressed the hosts and guests at the ceremony recalling that in 1901 a law was passed on medical chamber by which it became the legitimate representative of the medical profession in the Kingdom of Serbia and that its task was to discuss issues related to the medical profession interest as well as the interests of public health.
“Today, after 115 years, the Serbian Medical Chamber is the institution of the highest reputation, which represents the medical profession with dignity. I congratulate you on this important jubilee and wish you to continue your successful work in the next 100 years” – said the Crown Prince.
Beside His Royal Highness the speakers at the ceremony were Prim. Dr. Vesna Jovanovic, director of the Serbian Medical Chamber, Dr. Otmar Kloiber, Secretary General of the World Medical Association, Dr Jacques de Haller, President of the Standing Committee of European Doctors and Prof. Dr. Nebojsa Jovanic, President of the Chamber of Medical Doctors of the Republic of Srpska.
The cultural and artistic program was performed by “Labyrinth” choir, Bora Dugic accompanied by Boban Kopunovic and Tatjana Olujic accompanied by Darinka Paunovic.
Upon completion of the formal ceremony the members and guests of the Serbian Medical Chamber will visit the White Palace where they will attend a reception to mark the opening of the Seventh Serbian Diaspora Medical Conference organized by Their Royal Highnesses Crown Prince Alexander and Crown Princess Katherine.



Краљевски Двор
Односи с јавношћу

Beograd 11040, Srbija
Tel:  +381 11 306 4000
Fax: +381 11 306 4040
E-пошта: pr@dvor.rs
Posetite www.dvor.rs

Public Relations
The Royal Palace

Belgrade 11040,Serbia
Tel: +381 11 306 4000
Fax:+381 11 306 4040
E-mail: pr@dvor.rs

Пројекција филма „Предузеће Мермер“, Београд




У централним просторијама Удружења Краљевина Србија у организацији београдског и француског одбора Удружења, 17. маја 2016. одржана је претпремијера документарног филма "THE MARBLE ENTERPRISE"! (Предузеће Мермер), ауторке г-ђе Зорице Маринковић, који говори о страхотама коју су проживљавали кажњеници интернирани на Голи Оток, који су остали верни Стаљину, а окарактерисани као непријатељи Титовог режима.

Пројекцији су присуствовали г. Марио Мајсторовић , председник Удружења, као и сви чланови Управног одбора.

Велику Част је својим присуством учинила и Њ.К.В. Кнегиња Јелисавета Карађорђевић, као и други увежени гости.

У име домаћина обратио се г. Милош Павковић, председник ГО Београд, који је окупљене позвао да минутом ћутања одају пошту блаженопочившем Њ.К.В. Кнезу Александру Карађорђевићу.

Присутнима су се такође обратили г-ђа Мирјана Чанић Радојловић, добротвор Удружења, а у име суорганизатора г. Ненад Стојановић, испред Удружења Краљевина Србија Француска.

По завршетку филма приређен је коктел, где је настављено дружење и разговор са ауторком филма и драгим гостима.



http://kraljevinasrbija.com/aktuelnosti/projekcija-filma-preduzece-mermer-beograd/