Укупно приказа странице

Translate

субота, 12. март 2022.

Данас се навршава 19 година од убиства премијера Србије и лидера Демократске странке Зорана Ђинђића




Навршило се 19 година од убиства премијера Србије и лидера ДС-а Зорана Ђинђића. Ђинђић је био први премијер Србије после пада режима Слободана Милошевића 2000. године.

Данас се навршава 16 година од убиства премијера Србије и лидера Демократске странке Зорана Ђинђића, који је убијен испред седишта Владе Србије 12. марта 2003. године.

 

У првом саопштењу после убиства премијера, Влада Србије је као организаторе и починиоце атентата означила криминалце из такозваног земунског клана, а као коловође групе идентификовала некадашњег команданта распуштене Јединице за специјалне операције (ЈСО) Милорада Улемека Легију, као и вође кринималног земунског клана Душана Спасојевића Шиптара и Милета Луковића Кума.

Влада Србије је, такође, саопштила да је тог дана требало да буде потписан налог за хапшење чланова "највеће организоване групе на простору бивше Југославије", како је означен земунски клан.

Ђинђић је у једном од последњих интервјуа пред убиство, а након неуспелог атентата 24. фебруара 2003. године на ауто-путу испред Београдске арене, демантовао тврдње да је са такозваним "црвеним береткама", припадницима ЈСО, склопљен договор да 5. октобра 2000. помогну у збацивању Слободана Милошевића у замену за "неко право изнад закона".

 

Неколико сати након убиства Ђинђића проглашено је ванредно стање у земљи, које је трајало до 22. априла, када је укинуто на предлог Владе Србије.

 

Ђинђић је сахрањен 15. марта у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду, уз присуство више од 70 страних државних делегација. У погребној поворци на улицама Београда било је више стотина хиљада грађана.

У полицијској акцији "Сабља" ухапшен је атентатор на премијера, бивши помоћник команданта ЈСО Звездан Јовановић његови помагачи и још неколико припадника те јединице, као и већина припадника земунског клана и других криминалних група у земљи и расветљена нека неразјашњена убиства из претходних година.

У августу 2003. године, подигнута је оптужница против 44 особе за учешће у убиству премијера Ђинђића, а први на листи окривљених, Милорад Улемек Легија, предао се српским властима 2. маја 2004. године.

Суђење оптуженима за убиство премијера Ђинђића почело је 22. децембра 2003. године у Окружном суду у Београду, у Одељењу за борбу против организованог криминала. Они су 23. маја 2007. године оглашени кривим и првостепеном пресудом осуђени на укупно 378 година затвора.

За организовање убиства премијера на 40 година затвора осуђен је бивши командант "црвених беретки" Милорад Улемек. На исту казну осуђен је и Звездан Јовановић, непосредни извршилац убиства и бивши Улемеков заменик. Те пресуде потврдио је и Врховни суд Србије 29. децембра 2008. године.

 

Зоран Ђинђић рођен је 1. августа 1952. године у Босанском Шамцу. Са супругом Ружицом, која је правник, има двоје деце.

Студије филозофије почео је у Београду, али је био ухапшен и осуђен на годину дана затвора, заједно са групом студената из Загреба и Љубљане, који су се супротстављали ауторитарном режиму.

По завршетку студија, нигде у земљи није могао да добије посао, па је отишао у Немачку, где је докторирао на Универзитету у Констанци, а у Југославију се враћа тек после 12 година и пада Берлинског зида.

У Демократској странци био је од 1989. године, као један од њених оснивача и њен најутицајнији председник.

После победе опозиције на локалним изборима, 1997. године, и после сукоба са Милошевићевим режимом, постао је први градоначелник Београда који није био члан комунистичке партије.

Током 2000. године био је главни стратег и организатор кампање опозиције, која се завршила 5. октобра одласком Милошевића са власти.

У јануару 2001. године, постао је први српски премијер, који иза себе нема комунистичку прошлост.

У експозеу који је поднео посланицима Народне скупштине Србије навео је да је Србија у претходних десет година била препуштена "на милост и немилост бруталним интересним групама унутар земље и међународним интересима споља, али да је то време прошло 5. октобра".

"Србија је узела своју судбину у своје руке, а данашњи дан у симболичном смислу разумемо као 6. октобар, као почетак спровођења националног консензуса за корените промене", рекао је тада Ђинђић.

За време његовог мандата покренут је процес демократизације друштва и коренитих економских и социјалних реформи у Србији.

субота, 5. март 2022.

ИЗБОРНА СKУПШТИНА УДРУЖЕЊА KРАЉЕВИНА СРБИЈА ОДРЖАНА У БЕЛОМ ДВОРУ


Канцеларија Њ.К.В. Престолонаследника Александра II
_______________________________________________

The Office of H.R.H. Crown Prince Alexander II



Изборна скупштина „Удружења Kраљевина Србија“, највеће невладине организације у Србији која ради под покровитељством Њ.K.В. Престолонаследника Александра, одржана је данас у Белом Двору. Скупштини је присуствовало преко 70 делегата из одбора удружења широм Србије и Републике Српске.

Због обавеза у иностранству Њ.K.В. Престолонаследник Александар није могао да присуствује Скупштини, али је послао писану поруку делегатима. „Желим да се захвалим досадашњем председнику, господину Саши Шушићу, и Управном одбору на вођењу Удружења, посебно у протеклом тешком периоду, који је обележила пандемија Kовида. Сви чланови Удружења Kраљевина Србија имају моју искрену захвалност за предани рад и труд у служби Kруне и промоцији идеја уставне парламентарне монархије у Србији, као и за снажну подршку Kраљевском дому Kарађорђевића. Изаберите најбоље међу вама да наставе важан посао који обављате. Имате моју пуну подршку”, навео је Престолонаследник Александар у поруци.

 

Свечани део скупа отворен је извођењем химне Србије „Боже правде“, а том делу присуствовао је и г. Предраг Марковић, члан Kрунског савета. Господин Марковић се обратио делегатима говорећи им о значају Удружења, важности њиховог рада и посвећености, као и о предностима уставне парламентарне монархије као облика државног уређења.

 У радном делу Скупштине, за председника „Удружења Kраљевина Србија“ у наредном периоду изабран је г. Милош Павковић.

 „Удружење Kраљевина Србија“ (KС) основала је група студената Београдског универзитета 2008. године, под првобитним називом „Kраљева омладина“. Удружење је основано као непрофитна, невладина и нестраначка организација, под покровитељством Њ.K.В. Престолонаследника Александра, са циљем обнове уставне парламентарне монархије у Србији. Та група младих људи, уверена да обнова уставне парламентарне монархије може да помогне Србији, успела је својим позитивним активностима да подстакне и младе и старе да им се придруже.

 Због жеље многих старијих од 26 година да се придруже, „Kраљева омладина“ је од јануара 2010. наставила да делује као подмладак веће организације – „Удружења Kраљевина Србија“. Удружење је отворено за све, без обзира на политичку, националну или верску припадност. Чланство расте сваким даном, а тренутно Удружење броји више од 21.000 чланова и највећа је невладина организација у Србији.

У остваривању својих циљева „Удружење Kраљевина Србија“ одбацује недемократске и тоталитарне методе. Само позитивном кампањом, промотивним активностима и хуманитарним радом, Удружење промовише уставну парламентарну монархију.

KINGDOM OF SERBIA ASSOCIATION ELECTORAL ASSEMBLY AT WHITE PALACE

The Electoral Assembly of the Kingdom of Serbia Association, the largest NGO in Serbia that is under the patronage of HRH Crown Prince Alexander, was held at the White Palace today. The Assembly was attended by more than 70 delegates from all parts of Serbia and the Republic of Srpska.

 Due to commitments abroad HRH Crown Prince Alexander could not attend the Assembly, but his letter was read to the delegates. “I wish to thank the President and the Managing Board for leading the Association, especially in the past difficult period, with the Covid pandemic. All members of the Kingdom of Serbia Association have my sincere gratitude for their hard work in the service of the Crown and the promotion of the constitutional parliamentary monarchy in Serbia, as well as for the strong support to the Royal House Karadjorjdevic. Choose the best among you to continue the important work you do. You have my full support”, said Crown Prince Alexander in his message.

 The ceremonial part of the meeting was opened by the Royal version of the national anthem of Serbia “God of Justice”, and this part of the meeting was attended by Mr. Predrag Markovic, member of the Crown Council. Mr. Markovic addressed the delegates, telling them about the importance of this Association, the significance of their work and dedication, as well as about the benefits of constitutional parliamentary monarchy as a form of government.

 In the working part of the Assembly, Mr. Milos Pavkovic was elected to be the President of the Kingdom of Serbia Association in the upcoming period.

 The Kingdom of Serbia Association (KS) was founded by a group of Belgrade University students in 2008 and was first called King’s Youth. The association was established as a non-profit, non-governmental and non-party organization, under the patronage of HRH Crown Prince Alexander, with the goal of restoring constitutional parliamentary monarchy in Serbia. This group of young people, convinced that the restoration of constitutional monarchy can help Serbia, has managed with their positive activities to encourage both the young and the old population to join them.

 Because of the wish of many people older than 26 years to join, since January 2010 King’s Youth as a brand continued to operate as a youth section of the greater organization – Kingdom of Serbia Association. The Association is open to everybody, regardless of their political, ethnic, or religious affiliation. Membership grows every day, and currently, the Association has over 21,000 members and is the largest NGO in Serbia.

 In achieving its objectives, the Kingdom of Serbia Association uses non-violent and democratic means and rejects undemocratic and totalitarian methods. Only by a positive campaign, promotional activities, and humanitarian work, the Association promotes constitutional parliamentary monarchy.







Краљевски Двор

Односи с јавношћу

Beograd 11040, Srbija
Tel:  +381 11 306 4000
Fax: +381 11 306 4040
E-пошта: pr@dvor.rs
Posetite www.dvor.rs

Public Relations
The Royal Palace